na začátek
akce stalo se fotky pošta

Tazzoviny

Tomáš Holub - tholub@email.cz

- 21.8.2000 Maine USA, Old Orchard Beach

Ted momentalne se nachazim na Old Orchard Beach ve state Maine v USA, coz je (jak si kazdy muze najit na mape) stat na severu vychodniho pobrezi v USA. Prijel jsem sem hlavne pracovat, naucit se trochu anglicky, poznat lidi atd. Moc jsem tady toho v USA neprojel a ani toho asi letos moc neprojedu. Aspon bych napsal, jak se tady pracuje a zije.

Prace je vsude dost. Mam 3 joby - jeden v bufetu, kde pracuju jako pokladni, dalsi v zabavnim parku typu Matejska pout a posledni prace, co delam je nocni recepcni v motelu. Pracuju tu legalne na J-1 visa, coz je vizum pro studenty VS a VOS, ktere nas opravnuje pracovat v USA v lete v delce az do 4 mesicu. Samotne vizum stoji 45 dolaru, ale aby ho clovek dostal tak musi zaplatit agenture (www.cci.cz nebo www.servus.cz) 465 dolacu. Praci si musi clovek sehnat sam. Dalsi vydaje jsou za letenku. Celkove vstupni vydaje vyjdou asi tak na 1000 USD,coz se vam mozna zda hodne, ale vzhledem k tomu co tady clovek vydela, to neni tak hrozny. Prumerna mzda je tu kolem 7 dolaru na hodinu. Muzete pracovat kolik hodin denne chcete, takze se tu da i slusne vydelat. Jidlo tu za moc nestoji, sama pizza nebo french fries - neco jako hranolky. Bud je tu vsechno smazeny nebo sladky. Bydlim tu za 60 dolaru tydne v cimre, ktera ma sice mikrovlnku, ale nema kuchyn. Uz me to ale tolik netrapi, protoze minimalne 5 x tydne mam docela slusne jidlo v nasem bufetu zadarmo, takze se clovek bez kuchyne obejde."

Americani jsou strasny ignoranti. Nekteri napr. nejsou schopni pochopit, ze existuji zeme, kde se nemluvi anglicky.

zpátky nahoru- 20.11.2000 Německo, Norimberk

Nazdar všichni,

Tak jsem teď v Německu, v Norimberku, studuju tu taky v rámci programu Socrates/Erasmus, že stipendia se tu dá s trochou skromnosti celkem vyžít. Nicméně i bez stipendia by se tu dalo vyžít, protože kazdej student zapsaný na vysoké škole může 90 dní v kalendářním roce pracovat. Jsem tu na půl roku, za tu dobu sice člověk úplně nezmoudří, nicméně trochu ty němčiny mi po návratu v hlavě zůstane.

Ve škole to vypadá takhle: Asi desetina studentů jsou zahraniční studenti, že všech možných zemí a kontinentů (snad kromě Antarktidy.

Když jsem šel poprvé na přednášku, říkal jsem si, že ty Němci jsou ňáký pilný - všechny přednáškové síně byly přeplněné, takže pokud člověk nepřišel včas, musel sedět na zemi. Postupně ale účast upadá, takže už je to aspoň trochu srovnatelné s přednáškama u nás. Na konci každý přednášky či cvíčka se vždycky učitelovi zatleská nebo zaklepe na stůl.

Kolej jsem nedostal, ne díky tomu že bych bydlel moc blízko (300 km), ale kvůli tomu, že jsem o ní pozdě zažádal. Nicméně jiný bydlení za cenu koleje se tu dá sehnat, akorát je vždycky o trochu horší. Norimberk je docela bicycle friendly, všude jsou tu cyklistické stezky. Koupil jsem si kolo HERKULES - taková značka pro místní rachotiny. Díky němu jsem všude ve městě za pár minut, tedy pokud nezapomenu, kam jsem ho zaparkoval, to se pak špatně hledá, vzhledem k tomu, že všechny vypadají stejně... Norimberk je pěkný město, rozhodně stojí za návštěvu, takže se když tak stavte, je to sem kousek, můžete mít nocleh zadáčo.

Mějte se,

      TAzz

zpátky nahoru