na začátek
akce stalo se fotky pošta

Švédské listy

Štěpán Holub - stepanholub@web.de

- 25.8.2000 Švédsko, Stockholm

V ramci programu Erasmus/Socrates jsem ziskal misto na Stockholmske univerzite, prekvapive ve Stockholmu. Znamena to, ze dostanu asi 4000 SEK (490 EUR) od UK na mesic a nemusim tohle desetimesicni studium hradit. Tech penez se muze zdat docela hodne, pres pulku ale da clovek za kolej a ceny jidla jsou uplne stejny jako u nas, bohuzel ty koruny jsou svedsky... Stipko od Socrata hodne doporucuju, vyjit to muze a taky nemusi, me vybrali az jako nahradnika.

Stockholm je opravdu hezky mesto, ktery lezi na spouste ostruvku. Je tu cistej vzduch a vsechno funguje. Jezdi se tu hodne na kolech, taky jedno planuju koupit a pak prodat az odjedu.

Kdo byste se chteli do Stockholmu nekdy do cervna vypravit, budete velice vitani. Chce si to ale vzit spacak, pak mate bydleni u me zadarmo. Neveril jsem tomu, ale prvni den jsem nenasel ubytovani v youth hostelu, a to jsem jich obvolal asi 7 nebo 8 ze dvanacti a pak se ptal ve zprostredkovavaci centrale. Mam nove telefonni cislo 0046-73-6376998, SMS prijmam.

At se daří,       Štěpán

zpátky nahoru



- 30.9.2000 Švédsko, Stockholm

Nazdarek lidicky,

pomalu se zacinam zabydlovat a zivot kolem se stava mene prekvapivym nez na zacatku. Pokousim se mluvit s mistnim obyvatelstvem svedsky, respektive temi par slovy, co znam. Samozrejme tu ale kazdy mluvi anglicky, tak vzdycky existuje cesta, jak se domluvit. Veskere televizni porady jsou totiz v puvodnim zneni s titulky, takze anglicky se nauci uplne kazdy.

Koupil jsem za par babek bicykl ve vyprodeji defektnich kol. Clovek si do toho skladu vzal improvizovane nastrojecky a ze 3 kol udelal jedno funkcni. Muj stroj je trirychlostni s prehazovacim mechanismem ve stredu zadniho kola. Nemam jinou brzdu, nez slapnuti v protismeru, coz se mi vymstilo kdyz jsem jel dolu a spadl mi retez. To se pak brzdi nohama, protoze brzda nebrzdi, a doufa, ze to dobre dopadne. Presto ziju, ac zadni kolo dostalo tvar 8... Uz jsem to ale dal dohromady, tak zitra jedu na vylet do okoli Stockholmu.

V utery tady na kolejich maji vybornou tradici. V 10 vecer kazdy otevre okno a zacne rvat. Zni to asi takhle: auauuauuuuuu! auauaaaaaa!!! hruauuhruuuh!!! oiiuuuuuuuuuiu, no a tak podobne. Nikdo nevi, kde a proc to zacalo, ale rve se pry i v Uppsale. Samozrejme rvu taky.

Objevil jsem nektere moznosti levneho zivota. Existuje tu sklad, kde se vyprodava nadbytecne zbozi. To se pak clovek dostane skoro na cesky ceny. Taky jsem se naucil pect chleba, ktery potom vyjde asi 4x levneji nez v obchode. Mimo to clovek obcas narazi na opustenou jablon a houby v lese.

Dekuji vsem za pozdravy z Keblan, docela me potesily.
Zdravim,

      Štěpán

zpátky nahoru



- 1.2.2000 Švédsko, Stockholm

Ahoj Šestadvacátníci,

Brusle? po dlouhé době se znovu ozývám. Přehoupl se semestr a já se opět vrátil do Stockholmu. Je tu teď světlo o velký slepičí krok, takže odchází chmurné nálady. Je to možná překvapující, ale ve Stockolmu a jižním Švédsku není v zimě zase taková zima. Teď zrovna mrzne, zpravidla je ale jenom něco málo pod nulou. Stačilo to ovšem na to, aby zamrzlá nějaká jezera.

Proto jsem na inzerát zakoupil langfärdskridskor. (To druhé písmeno je a s kroužkem a vyslovuje se skoro jako české "o".) Jsou to v podstatě brusle, jenomže trochu delší a přidělávají se na bezkarske boty (75 mm) nebo někdy na normální boty. Jezdí se na nich na ledě s hulkama. Výsledný pohyb je tedy spíš Dubbar něco na způsob běžkařského bruslení. A rychlost je úchvatná. Druhý důležitý výmysl jsou isdubbar, které slouží k vylezeni na led v případě, že se člověk propadne. Jsou to rukojetě, z nichž vyčnívá ocelový bodec, který potom při škrábání se nahoru neklouže. Doporučuje se lézt tam, odkud jste přijeli, čili na pevný led. Jinak může nastat komická situace, že se propadnete po vylezeni znovu.

Taky brusle Chystám se na výlet do Kiruny, což je poslední městečko v Laponsku vzdálené asi 2000 km na sever od Stockholmu. Ač je cestování drahé, lidi do 25 nebo 26 let mohou létat letadly za 240 SEK, což je při delších vzdálenostech několikanásobně levnější (a rychlejší) než jezdit vlakem nebo autobusem. Systém spočívá v tom, že zakoupíte stand-by ticket a pak čekáte, až někde bude volně místo v letadle, což se skoro vždycky povede. Lístky fungují na jakoukoliv vzdálenost, čili je možné letět i z Malmö na jihu do Kiruny.

Přijeďte se podívat, máte tu kde spát,

      Štěpán

zpátky nahoru



- 30.7.2001 Švédsko, Karlshamn

Nazdar všichni cestovatelé i necestovaté!

Dlouho jsem se neozval, tak to teď zkusím napravit.

Během doby, kdy jsem dokončoval svoje studia ve Stockholmu, jsem se začal poohlížet po nějaké práci ve Švédsku. Relativně snadno, s pomocí jednoho emigranta, se mi podařilo najít všemožnou výpomoc v kavárně. Práce by to byla docela dobrá, ale bylo potřeba zařídit si pracovní povolení. Na práci v hospodě se ale ve Švédsku pracovní povolení prakticky získat nedá, protože prý je všude tuna Švédů, kteří to zvládnou stejně dobře jako nějaký „invandrare“ z východní Evropy. Sháněl jsem proto dál, rozeslal flákotu emailů a dostal několik rozpačitých odpovědí, že jako možná, nebo vůbec ne apod. No a pak si takhle jedu po Stockholmu na kole, a najednou zvoní telefon. Někdo, jehož jméno jsem tenkrát nerozuměl, ze společnosti, jejíž jméno jsem také nechytl, by měl nějakou práci. V nějakém Karlshamnu. Kde je, jsem taky neměl ponětí. Nicméně mi přislíbil, že mi všechno pošle emailem, tak si to můžu v klidu přečíst. Byl to jeden z těch co mi napsali „možná“. Fakt mě zaskočilo, že to tady neznamená jednodušší verzi „ne“.

Po cestě do Prahy jsem se zastavil v jižním Švédsku a práci – překládání výrobních postupů o škrobu do češtiny – získal. Trochu problém byl, jak jinak, pracovní povolení. Ve Švédsku to trvá 6-8 týdnů, pokud má člověk nabídku zaměstnavatele, který Vám nabízí naprosto podivnou práci, na kterou by Švéda nesehnali. To si ověřují na příslušném úřadě práce. Když jim člověk vysvětlí, že to potřebuje rychleji, tak to jde. To opravdu vyrazilo dech.

Teď už sedím a překládám něco, co pokud pochopím, nevím jak říct česky, protože jsem chemii, jejíž znalost je pro tenhle job kromě češtiny bezpodmínečná, dávno zapomněl. Všechno se to ale nakonec dá dát dohromady. Občas jsem vyslán, abych běhal po škrobárně a sledoval trubku, která vede z místnosti do místnosti, nahoru a dolu, sem tam se rozšíří a nebo se někam napojí. Prostě abych pochopil, jak to vlastně funguje a nepřekládal naprostý bludy.

Kolem škrobárny je spousta polí, na kterých převážně Poláci, Litevci a Lotyši sbírají všemožné plody. Ty je pak možno koupit v lednicích u silnice. Není tam ani živáčka, jenom spousta zeleniny a taková malá kasička, do které se hází peníze. Docela koukám, že jim to tak pěkně funguje.

Mějte se fajn,

   Štěpán

zpátky nahoru