na začátek
akce stalo se fotky pošta

Dojčeroviny

Pavel "Dojčer" Němec - dojcer@centrum.cz

- 13.7.2002 Island, Hafn   Mapa, 153kB

Zdravíme z Islandu,

teď zrovna sedíme v Hafnu a je tu pekelně hnusně. Takhle hrozný počasí nebejvá ani v Doubici na podzim :)

Začali jsme celkem dobře nákupem plynu do vařiče a ranním odjezdem do Reykjaviku. Řidič nás vysadil asi 20 minut za Leirubakki a dál k Hekle jsme šli pěšky. Cesta na Heklu celkem vpoho, akorát tak od 1300m nebylo vůbec nic vidět a tak jsme to kolem 1420m vzdali, protože jsme neviděli v mracích vrchol :( Druhej den nám, bohužel, v zastávce na znamení nezastavil bus, takže jsme cca 35km po štěrku a lávě s 20kg na zádech do Landmannalaugaru absolvovali za den pěšky. Ujít se to dá, ale nikdy to nezkoušejte! Stálo nás to pár puchejřů (hlavně mě) zničený koleno (dřív Pája) a namožený záda (oba). Trek z Landmannalaugaru do Porsmorku jsme zvládli za 3 dny bez větších problémů. Předevčírem jsme v rámci přejezdu na sever zvládli Skogar (Skogafoss) a včera N.P. Skaftafell (spousta vodopádů,...)

Zejtra se chystáme pokračovat na sever, snad se ozveme z Akureyri.

      Honza a Pavel

zpátky nahoru- 17.7.2002 Island, Húsavik

Zdravíme z Húsaviku.

Od posledního mailu se nám tak trochu zlepšilo počasí a taky jsme o kus popojeli. Nejdřív jsme se z Hafnu přesunuli přes Egilsstadir do Grimsstadiru. Původně jsme si mysleli, že když má něco název v mapě, tak že to je alespoň pár domů. Na Islandu to neplatí. Grimsstadir je prostě křižovatka s velkou mapou a informační cedulí :o) Pak jsme asi za 20 minut chytli stopa na další křižovatku (asi 20km) se silnicí F862. Na týdle silnici Lonely Planet výslovně nedoporučuje stopovat, takže jsme to hned zkusili. No, zkoušeli jsme to asi 2 hodiny, ale bylo už večer, takže jsme rovnou u tý křižovatky přespali. Ráno jsme si ani nestihli opřít batohy o značku a už jsme se vezli. Byla to celkem klika, protože to bylo, pro změnu, asi tak 30km po štěrku :)

Ještě ten samej den jsme stihli 18km pěšky přes Detifoss a další vodopády v národním parku Jokulsargljufur (hroznej název). No a včera jsme votamtaď přijeli busem do Húsaviku a jsme v kempu u šílenýho pošuka jménem Gunnar, kterýho bych sice rád víc popsal, ale není čas. Snad se nám ho povede vyfotit :) Dneska jsme si dali "whale watching", ale většinou nám akorát říkali, že je někde vidět "the smallest whale in the world", jinak odpočíváme.

Taky jsem se dneska opět probudil oteklej, připisuju to buď přebytku spánku, nedostatku práce a nebo je to reakce na zdejší pivo light (včera jsem risknul 2) :))

na závěr pozdrav (překládal Gunnar)

"Vid hlokkum til ad hitta ykkur oll i Prag aftur!"

      mějte se Honza a Pavel

zpátky nahoru- 21.7.2002 Island, Akureyri

Zdravíme z Akureyri,

od našeho posledního mailu jsme stihli dojet na Mývatn a 3 dny tam pobejt. Bylo to moc příjemný, protože počasí u jezera Mývatn je výrazně lepší než na pobřeží a fouká tam menší vítr.

První den jsme si dali akorát menší (cca 12km) trek na kráter Hverfell a pak jsme prošli blízký lávový město Dimmuborgir(spousta fotek). Cestou domů jsme stopli 2 mladý islanďanky (info pro lesejka), ale nebyly ani moc hovorný, ani moc hezký...

Druhej den jsme si přivstali a v 8 jsme jeli busem na Kraflu. Na samotnou Kraflu jsme nelezli, protože tam není nic moc k vidění a hlavně se tam asi nesmí (kvůli elektrárně). Docela dlouho jsme tam pobíhali kolem Viti a většinou jsme se i koukali, kam šlapeme, ale nakonec jsme do toho bahna stejně zahučeli. Ještě teď mám od toho za...ný boty :) Pak jsme tam asi hodinu fotili různý bublající bahna a kouřící díry v zemi a nakonec jsme vyrazili směrem na Namafjall. Mělo to sice bejt 6,5 km, ale asi jsme někde nedávali pozor na značky, takže jsme došli skoro zpátky do Reykjahlidu. Čili opět stopování... nejdřív nic moc, ale asi po půl hodině nám nějakej starší pán zastavil, pokecali jsme o problémech nezaměstnanosti v čechách a o jeho bejvalý škodovce a cesta docela utekla (je to asi 5 minut). Je to tam fakt úžasný, spousta páry a smradu (sirovodík) a bublajícího modrýho bahna. Zpátky se stopovalo celkem dobře, zastavilo nám první auto, asi po 30s. Odpoledne jsme se v campu opalovali na karoskách jen v šortkách a sušili jsme všechno oblečení...

Třetí den jsme akorát objeli Mývatn na kolech (asi 36km) a trochu jsme fotili vodní ptactvo. Je to sice rovinka, ale jet 20km proti větru je dost vopruz. Odpoledne jsme se jen tak poflakovali v campu a v 16:45 jsme se busem přesunuli na Godafoss. Počasí furt výborný a vodopády krásný, snad vyjdou fotky.

Ráno jsme akorát chytli bus do Akureyri a tam teď jsme. Pobíhali jsme tu celej den, viděli jsme odjíždět vélikou loď "A ROSA BLU" a taky jsme byli v botanický zahradě omrknout kytky. Většinu toho docela dobře známe i z Čech, ale ty jména nám moc povědomý nebyly. Zejtra ještě výlet lodí a pak mizíme z civilizace a od GSM signálů do vnitrozemí, takže další zprávy budou až tak 26.-27.7. z Reykjaviku.

      Honza a Pavel

P.S.: ten islandskej text znamenal něco jako: "Už se těšíme, až se se všema zase potkáme v Praze..."

zpátky nahoru- 22.7.2002 Island, Akureuri

Tak jsme se v pořádku vrátili z námořního výletu a jsme plní zážitků.

Tak zaprvé jsme asi po 15 dnech zase viděli TV, a to dokonce i nějaký filmy v angličtině s islandskejma titulkama. Cestou tam to byli "Space Cowboys" a cestou zpátky "Notting Hill". Kovboje nebylo skoro slyšet, ale viděl jsem je nedávno, tak jsem je Pavlovi odvyprávěl. "Notting Hill" byl slyšet o poznání líp a docela se mě líbil, málem jsem i slzel :o) Co se dá dělat, "jsem tak trochu romantik, a tak trochu alergik"...

Ale to hlavní, byli jsme na krásným místě, kde byla cedule s názvama měst a vzdálenostma:

Sydney         16317 km
New York     4445 km
London         1949 km
Reykjavik     325 km
Tokyo          8494 km
Moskva        3103 km
Vyhlašujeme soutěž o zajímavou a HODNOTNOU cenu:
Kde jsme to vlastně tu ceduli vyděli?
Kdo první správné odpoví na adresu honza_kropac@centrum.cz, je vítěz a navíc dostane tu zmiňovanou úžasnou cenu (Lesejk a Chari nesměj napovídat, ale pokud vědí, dostanou cenu taky). Pokud to nikdo do našeho příjezdu do Reykjaviku neuhodne, trochu vám ještě napovíme a udáme zeměpisné souřadnice, nadmořskou výšku (s přesností na 2.8m) a čas.

Zatím se mějte krásně, my odjíždíme zejtra ráno na 3-5 dní do hor na Kjolur Routě (vnitrozemím do Reykjaviku)

      Honza a Pavel

zpátky nahoru- 26.7.2002 Island, Reykjavik

Nazdárek,

teda uznáváme, otázka to nebyla lehká, ale mohli jste to alespoň zkusit. No nic, zatím není žádný vítěz, takže přišla na řadu nápověda:

s.š.: 66 stupňů 33,973´
z.d.: 18 stupňů 01,233´
nadmořská výška: 30 m
přesnost 2.8 m
čas 14:10
datum: 22.7.2002

a je to asi 3,5 hodiny lodí z Dalvíku...

Tak snad Vám to trochu napoví, přece si tu cenu nebudeme muset s Pájou rozdělit :)

Z Akureuri jsme vyrazili ráno busem směrem do vnitrozemí po starý Kjolur Routě a nechali jsme se vysadit v Hveravelliru. Tam jsme se, konečně, vykoupali v termálním prameni, docela úlet :) Nějak po obědě jsme se dali na cestu a večer jsme dorazili do refuge (asi jsme už zapoměli, jak nám ty dlouhý cesty s batohama vaděj a ušli jsme 2denní trasu za odpoledne). Druhej den jsme si přivstali a dali jsme si pro změnu 2denní trasu za dopoledne, protože jsme chtěli stihnout ve 14:30 bus. Ten jsme taky stihli a za odpoledne jsme v dešti ještě nafotili Gulfoss a pak ještě Geyzir. Tam nám, bohužel (možná bohudík), bus ujel, čili jsme znovu zkusili stopovat do Reykjaviku. Tak za půl hoďky nám zastavil nejakej postarší turista a řekl nám, že nejede do Reykjaviku ale na Pingvellir. To nám zas tak moc nevadilo, takže jsme se s ním svezli. Protože bylo dost hnusně, tak jsme zvolili sleeping bag accomodation, kde jsme měli pokoj sami pro sebe, teplíčko a luxusní kuchyň. Další den jsme proběhli a nafotili Pingvellir a pak busem, konečně po 20 dnech, zase do Reykjaviku (to bylo včera). Dneska jsme celej den nakupovali a vůbec chodili po městě a zejtra nás čeká asi to samý, ale už asi bez nákupu...

Pak se asi pojedeme okoupat na "Blue Lagoon", okoukneme elektrárnu, pak projdeme Keflavik a hurá do Prahy.

Už se moc těšíme do pohody a na Vaše známé tváře a na levný český studený točený alkoholický PIVKO.

mějte se zatím hezky a soutěžte s námi

      Honza a Pavel

zpátky nahoru- 27.7.2002 Island, Reykjavik

Tak jsme dneska prošli zbytek Reykjaviku a zejtra jedeme ještě do Keflaviku a pak už akorát v úterý domů...

mějte se, už nás tu vyhazujou, jdeme do campu sníst žraločí specialitu ... snad se ještě uvidíme :o)))

      Honza a Pavel

zpátky nahoru